کبوتران مسابقه باید از نظر جسمانی و هوش آماده شوند که هر کدام مراحل مختلفی دارد در این مطلب بیشتر به تربیت و آماده سازی هوش کبوتر می پردازیم که شما می توانید بسته به موقعیت خود این روش را دنبال کنید .

بعضی از کبوتر بازان کبوتران  مسابقه خود را  مرتب بر روی لانه پرواز داده به این صورتیکه که هر موقع نشستند فرصت کمی برای رفع خستگی به انها می دهند و دوباره می پرانند با تکرار این حرکت کبوتران یاد می گیرند که بیشتر از حد معمول پرواز کنند و به این امر عادت می کنند و شما با این کار می توانید  زمان پرواز کبوترانتان را تا دو ساعت یا بیشتر به صورت مداوم بالا ببرید   بعد از چند هفته تمرین با کبوترانتان  در مسافتهای کوتاه کبوتران خود را از لحاظ هوش آزمایش کنید و بعد از نتیجه گیری مطلوب د رمسابقات با مسافتهای متوسط شرکت کنیدتا بیشترین آمادگی را برای مسافتهای بالای ۱۰۰ کیلومتر به دست بیاورید . در این تمرین باید به چند نکته توجه داشت:

۱- کبوتران جوانی که تازه جلد شده اند ممکن است اصطلاحا باخت کنند و این اصلا خوب نیست و عشق بازان باخت کبوتران را نمی پسندند پس بنابراین فشار تمرین برای کبوتران جوان را باید کمتر کنید تا طی مدت بیشتری به این آموزش عادت کنند

۲- یکی از دلایل باخت کبوتران جوان تغذیه نادرست است و یا فشار بیش از حد برای پریدن آنها می باشد پس دقت کنید جیره غذایی بهتری را انتخاب کنید تا موفق تر باشید .( اطلاعات در مورد تغذیه در مقالات بعدی در اختیارتان قرار خواهد گرفت ) .

۳- از محاسن این روش با خبر بودن همیشگی شما از آمادگی کبوترانتان  برای مسابقه است چون ساده ترین روش برای تشخیص سلامتی کبوتران  الف) براقی رنگ چشم  ب) پرواز همیشگی کبوتر بدون نشستن به روی بام  .

۴- بعد از چند روز پریدن از چرخ زدن دور لانه منصرف می شوند و به دلیل حس کنجکاوی و شوق و قدرت پریدن کبوتران مایلند هر روزی به یک سمتی پیش بروند تا موقعیت محیط اطراف را چند کیلو متری (۲ یا بیشتر )بررسی کنند و در ذهن خود جای دهند و هرگز این آموخته ها را فراموش نمی کنند بعضا  دیده ایم که هنگام نزدیک شدن کبوتران به خانه از خود حرکات مارپیچ یا دست زدن نشان می دهند و این نشان گر شناخت کبوتران از پیرامون خود است و در این مواقع از حس بویایی نیز استفاده می کنند .

اگر نظر یا انتقاد خاصی دارید خوشحال میشوم برایم بنویسید با آرزوی موفقیت برای همه شما

 

+ نوشته شده توسط وحید در سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386 و ساعت 22:49 |

لاهوراین هم عکس یک کبوتر لاهور که بیشتر در پاکستان و هند دیده می شود اصل این نژاد از شیراز به پاکستان برده شد و مورد استقبال قرار گرفت واز انجا به انگلیس رفت و این کبوتر در دنیابه لاهور شناخته شد و  انگلیسی ها با تلاش بر روی ژنهای پای لاهور این کبوتر را به این شکل در اوردند و تیپ اصلی این کبوتر در اصفهان یافت می شود ولی متاسفانه  از لحاظ ذات و کمی هم نقش توسط کبوتر بازان غیر حرفه ای درچار یکسری دست خورده گیها شده وکبوتران اصیل با ذات بسیار خوب کمتر دیده می شوند .

 

+ نوشته شده توسط وحید در جمعه نوزدهم بهمن 1386 و ساعت 9:37 |

این کبوتران جنگلی بر روی درخت آشیان میسازند  از لحاظ جثه بزرگتر از کبوتران خانگی هستند و از نیرو و هوش فوق العاده ای برخوردارند تقریبا کبوتران بالغ آنها اهلی نشده و جفت گیری درغیر طبیعت خیلی مشکل می باشد  کبوتر شیما از فرم بدنی خاصی برخوردار است  نر آنها روی گردنش لکه های سفید و نیز در پرهایش چند پر سفید دیده می شود که ماده ها این خصوصیات را نداشته و به رنگ قهواه ای خیلی روشن (خاکی ) و با طوق زیبا و هفت رنگ می باشد این نژاد با دمی بلندتر از بقیه کبوتران و قدرت پرواز فوق العاده ای است و در شرایط  سخت آب و هوایی از خود استقامت زیادی نشان می دهند در زندگی طبیعی غیر از دانه های مرسوم از یکسری میوه ها نیز تغذیه می کنند به دام انداختن زنده آنها بسیار مشکل است اما من به همکاری یکی از دوستان شکار چیم  دو تا جوجه شیما به دام انداختم این جوجه ها ده روزه بودند و بزرگشان کردم و سعی دارم با پلاکی ها جفت بدهم و یک نژاد جدیدی در ست کنم ظاهرا این کار را در یکی از کشورهای اروپایی انجام داده اند و برای شرکت در مسابقه با این نژاد به نتایج خوبی رسیده اند این عکس  یکی از شیماهاست که نگهداری می کنم. 

شیما

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط وحید در پنجشنبه هجدهم بهمن 1386 و ساعت 21:47 |

  حمام . (دهار) (فهرست مخزن الادويه ). کوتر. کفتر. حمامه . (آنندراج ). نامه بر. (يادداشت مولف ). عَفْد. و رقاء. سعدانه . صُلْصُلَة. (منتهي الارب ). و رقاء. (منتهي الارب ). کُوتَر مخفف و کفتر مبدل کبوترست . صحرائي ، معلقي ، زرهي ، سرمه ، چاهي از انواع او است . پسين را در عرف هند، گوله به کاف فارسي و «واو» مجهول خوانند و اين اکثر در چاهها آشيان کند و کبوتر چاه نيز گويند. (از آنندراج ). پرنده اي است از راسته کبوتران ، داراي بالهاي دراز و پاهاي کوچک و نازک و منقارضعيف ; و آن نژادهاي متعدد دارد. (حاشيه برهان چ معين ). پرنده اي است با پرواز عالي و بااستقامت که از سار بزرگتر ولي از کبک کوچکتر است و خود راسته مشخصي را در بين پرندگان بوجود مي آورد که به نام راسته کبوتران ناميده مي شود و شامل گونه هاي مختلف کبوتران مي گردد. منقار کبوتران ضعيف و در قاعده بر آمده است . در حدود 72 گونه کبوتر در سراسر کره زمين تشخيص داده شده است و چون گونه هاي اين جانور بوسيله انسان ، اهلي ، تربيت و پرورش داده شده اند از اين لحاظ نژادهاي بسياري از آن تا بحال بوجود آمده اند بطوري که در هرکبوترخانه مي توان نژاد مخصوصي را برحسب انتخاب مربي توليد کرد. اين پرنده با زوج خود (نر و ماده ) زندگي مي کند کبوتر ماده 8 تا 10 روز پس از جفتگيري تخم مي گذارد و نر و ماده بنوبت مدت 18 روز روي تخمها مي خوابند. (کبوتر نر فقط بعد از ظهرها روزي چند ساعت روي تخم مي خوابد) پس از بيرون آمدن جوجه ها، مدت چهار هفته و گاهي بيشتر، پدر و مادر به آنها غذا مي دهند و پس از اين مدت جوجه ها، براي جستجوي غذا از لانه پرواز مي کنند. همه انواع کبوتر دانه خوارند و از ارزن و گندم و جو و برنج و شاهدانه و کنجد و ماش و ذرت و ديگر حبوبات براي تغذيه استفاده مي کنند. در ده ها چون کبوتر غذاي خود را در مزرعه و مدفوعات دامها پيدا مي کند،نگهداري کبوتر خرجي ندارد و از اين کبوترها فقط بمنظور استفاده از گوشت آنها نگهداري مي شود. حس جهت يابي اين پرنده بسيار قوي است و بدين جهت برخي گونه هاي آن را بمنظور نامه رساني و کسب خبر تربيت مي کنند و به آنها کبوتر قاصد (نامه بر) گويند. چنين کبوتراني در موارد لزوم ، خدمات ذي قيمتي را انجام مي دهند. گونه هاي مختلف کبوتر به نام هاي : کبوتر صحرايي ، کبوتر چاهي ، کبوتر پرکاغذي ، کبوتر چتري ، کبوتر قاصد، کبوتر طوقي ،کبوتر کاکلي ، کبوتر حضرتي ، کبوتر غبغبي ، کبوتر پرپا، کبوتر سينه ناميده مي شوند. (از فرهنگ فارسي معين ).معروف و بر حسب شريعت موسي ، و در ضمن مرغان پاک محسوب مي باشد. (قاموس کتاب مقدس ). اين پرنده جفت و رفيقخود را بسيار دوست دارد چنانکه اگر جفتش گم يا رفيقش کشته و يا مفقود شود محزون نشيند و آثار غم و اندوه از وي مشاهده افتد

+ نوشته شده توسط وحید در چهارشنبه دهم بهمن 1386 و ساعت 22:17 |

۱-کبوتر وحشی

۲-کبوتر نامه بر

۳- کبوتر خانگی

کبوتر وحشی

دسته‌ای از کبوتران هستند که به صورت گروهی  در شهرها و حومه شهر دیده می‌شوند  ولانه خود را درون شکاف سنگهاوچاهها می سازند وبعد از بلوغ(حدود۸ تا ۱۲ماه پس از تولد بسته به نژاد) با انتخاب جفت، زاد و ولد حیرت انگیزی می کنندکه در نوع خود جالب است. عموماً کبوتران وحشی، خاکستری و گاه سیاه خاکستری هستند که با آمیخته شدن با نسل کبوتران خانگی که وحشی شده‌اند،اینگونه کبوتران را با تلفیقی از رنگ‌های کبوتران وحشی وخانگی میتوان شناخت.مانند همه گونه‌ها ۲ تخم می گذارند و بعد از ۱۴تا ۱۹ روز (بسته به شرایط محیط)جوجه‌ها به دنیا می آیند وتا دو روز از نوعی شیر مخصوص (پرنده محتویات معده را که کاملاً آسیاب شده و با آب مخلوط کرده، به نوعی شیره تبدیل می کند)جوجه هایش راتغذیه می کند.نوع نر پرنده، معمولاً بزرگ تر (به لحاظ جثه و حجم جمجمه)از نوع ماده، قابل شناسایی است.نوع ماده با جثه‌ای کوچک‌تر و نوکی درازتر از نوع نر قابل شناسایی است.

کبوتر خانگی

منشا کبوترهای خانگی را کبوترهای چاهی می دانند که در تمام نقاط اروپاو قفقاز و  آسیا  پراکنده هستندواز ۳۰۰۰سال قبل از میلاد در  منطقه خاور میانه وجود داشته اند

از قدیم از پرندگان خانگی بوده و دارندگان این حیوان را کبوتر باز می گويند.کبوتران خانگی به علت تغذیه مناسب و شرایط استراحت گاه (از لحاظ جثه) از همنوعان وحشی خود بزرگ‌ترند.کبوتران خانگی را معمولاً آموزش میدهند تا خانه صاحبش را  مرکز قطب  نمای  درونی خود قرار دهد وجلد شود.از این غریزه  ذاتی برای آموزش آنها استفاده می‌شود و مسابقاتی نیز برای محک زدن این قدرت بر گزار می‌شود که معمولاً کبوتران بازنده به صاحب کبوتران برنده میرسند. برای جلد کردن کبوتر، معمولاً پرهای کبوتر را (به غیر از شه پر) میبرند (قیچی می کنند)و مدتی بسته به خصوصا نژاد حیوان نگهداری می‌کنند تا قطب نمای درونی حیوان تغییر مرکز داده وخانه جدید را مرکز قطب نما کند.کبوتر بازان خاطرات فراوانی از کبوترانی دارند که بعد از سالها به خانه قبلی خود باز گشتهاند و هیچ گاه این قطب نما تغییر نکرده‌است.اساسا نژاد کبوتران اصیل را در ظاهر و جمجمه و میزان وفا داری (جلد بودن)به اولین خانه میدانند.

کبوتر نامه بر

دو نوع هستند از لحاظ جثه که گونه اول جثه‌ای بسیار بزرگ تر از کبوتران چاهی و خانگی دارد که پاهای بزرگ و قرمز شفاف از ویژگی‌های خاص این نوع است که رفته رفته در خطر انقراض قرار گرفته‌است.گونه دوم کاملاً شبیه به کوتران وحشی است که فقط توانایی دوقطبی بودن را دارد.یعنی حیوان بر اثر آموزش توانایی دارد که دو نقطه جغرافیایی  را مرکز قطب نمای خود قرار داده و از یاد نبرد.

کبوترها لانه خودرا بر درخت ویا روی زمین ویا در ساختمان ها می‌سازند. به ندرت اتفاق می‌افتد کبوترها درون تنه درختان، یا توی سوراخهای زمین آشیانه بسازند. طرز لانه ساختن آنها بسیار ساده‌است. کبوترهای ماده حد اکثر ۲ وحداقل یک تخم می‌گذارند، رنگ تخم بیشتر کبوترها سفید است.

 


+ نوشته شده توسط وحید در چهارشنبه دهم بهمن 1386 و ساعت 11:15 |

۱-یکماه قبل ازنسل کشی کبوتران مورد نظر را از بقیه جدا و از لحاظ تغذیه بیشتر زسیدگی   کنید و  از دانه های درشت شامل سنگک،ماشک،کوشه،و کمی ذرت و ارزن استفاده کنید.شخصا"به گندم اعتقادی نداشته چون گندم زیاد ازحد در طولانی مدت باعث یک سری از بیماریهای گوارشی می شودبخصوص برای کبوتران پرشی و مسابقه،و بهتر است بیشتر ارزن و کمی دانه های مخلوط بنا به سلیقه شخصی خودتان استفاده کنید.

۲-برای جوجه کشی بهترینها با هم جفت دهید و شانس را زیاد وارد این معقوله نکید این چیزی است که بر اساس تجربه به من ثابت شده وبه قول قدیمیهاوقت طلاست و در شرایط حاضرهم دانه ها گران است و نباید هردو راتلف کرد و در صورت کمبود نر یا ماده از دوستان مورد اعتماد از کبوتران امتحان شده آنها می توانید بخرید یا امانت بگیرید و در صورت گرفتن امانت آن را به صاحبش برگردانید و رسم امانت را به جا بیاورید.

۳-بیست روز قبل از جفت دادن کبوتران بالغ مورد نظر را واکسینه کنید تا جوجه هایتان را نیز یک دوره واکسینه کرده باشید.منظور از کبوتران بالغ کبوتر یک سال به بالاست و از قدیم رسم بر این بوده است کبوتر ماده را دوازده ماهگی  و نر را چهارده ماهگی جفت می داده اندتا سر سبک و ذاتشان کاسته نشودشاید یکی از دلایل کم یاب شدن کبوتران ذاتی و حتی پرشی همین مسئله باشد البته بعضی ها به این نکته اعتقادی ندارند.

۴-همینطور که اکثرا می دانید بهترین فصل جوجه کشی اوایل بهمن ماه است چون شرایط هوایی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد می باشد و این رویه را حدودا سه الا چهار ماه می توان ادامه داد بنا به ضرورت در فصول دیگرمانند اوایل پاییز می توان جوجه کشی کرداما در این موقع از سال شاید هوایی خوبی داشته باشیم ولی به مشکل کوتاه شدن روزها و کاسته شدن از روشنایی کامل بر می خوریم .نر و ماده برای تغذیه کامل جوجه هایشان بین دوازده تا چهارده ساعت زمان احتیاج دارندو این کمبود را میتوان در هنگام غروب به وسیله یک لامپ جبران کردچون جوجه ها در طول شب باید سیر باشند تا رشدکامل و بهتری داشته باشند.در فصل سرما جوجه ها به تعبیر اهل فن حراصی می شوند چون تمایل ببیشتری به غذا نشان میدهند خودم سعی دارم در فصول سرد و یا گرم  جوجه کشی نکنم اما گاهی مواقع ناچار می شوم به هر حال به دلیل علاقه زیاد به کبوترانم به نرو ماده کمک می کنم و جوجه ها رادستی دان می دهم و از این کار لذت می برم .

۵- به مدت ۲۸الی ۳۰ روز نر و ماده جوجهها را تغذیه می کنند بهتر است در این مدت آب آنها را هر روز تعویض کنیم و همان دانه های درشت را بدون ذرت و با ارزن بیشتری به آنها بدهیم و قفسشان را مرتب تمیز کرده و اگر زیر پای جوجه ها خاک می گذارید در طول یک دوره دو یا سه مرتبه عوض کنید و مراقب حشرات موذی باشید .

۶-در طول سال برای تمام کبوتران خود از گل شور استفاده کنید و در زمان جوجه کشی نرو ماده بخصوص ماده احتایج بیشتری به گل شور دارند و برای تخم گذاری و جفت گیری مجدد لازم می باشد تا با کمبود املاح و کلسیم مواجه نشوند .

 گل شور :  گل شور از نظر من شامل خاک مقداری نمک، ارزن و پودر پوسته تخم است .

انشا ا... جوجه های قوی و با هوش داشته باشید منتظر انتقاد شما در مورد مطالب فوق هستم .

+ نوشته شده توسط وحید در سه شنبه نهم بهمن 1386 و ساعت 0:5 |


Powered By
BLOGFA.COM